Szybki rozwód bez rozprawy

Rozwód bez rozprawy – jeszcze do niedawna zlepek tych dwóch słów brzmiał jak oksymoron albo slogan jakiegoś filmu o prawnikach. Ale czasy się zmieniają szybki rozwód bez rozprawy stał się w Polsce możliwy.

Chciałbyś szybkiego rozwodu? Jesteś dogadany/a ze swoją żoną bądź mężem? Nie macie żadnych kwestii spornych? Obydwoje chcecie rozwodu bez orzekania o winie? No to zapraszam, albowiem nastały czasy w których opcja szybkiego rozwodu bez rozprawy staje się faktem.

Czy w każdym przypadku szybki rozwód bez rozprawy będzie możliwy? Oczywiście, że nie. Abyśmy mogli w ogóle myśleć o szybkim rozwodzie bez rozprawy musimy w mojej ocenie w pierwszej kolejności udać się do kancelarii celem przygotowania dokumentów w sposób, który otworzy wam drogę do skorzystania z tego rozwiązania. Nie radzę robić tego samodzielnie, ludzie popełniają w tym zakresie sporo błędów, które wydłużają czas trwania waszego rozwodu.

W przypadku naszej kancelarii, w pierwszej kolejności zweryfikujemy czy w Twoim przypadku rozwód bez rozprawy jest w ogóle możliwy. W dalszej kolejności przygotujemy stosowne dokumenty takie jak np. porozumienie rozwodowe, które będziesz musiał podpisać razem z małżonkiem oraz pozew o rozwód. Wskażemy Ci również dokumenty, które musisz dostarczyć, aby taki pozew o rozwód bez rozprawy mógł zostać wniesiony.

Jak już złożymy nasz pozew o rozwód bez rozprawy, pozostaje czekać. Jeśli na horyzoncie pojawi się postanowienie Sądu o tym, że na podstawie art. 2261 kpc w związku z artykule 299 kpc Sąd postanawia przeprowadzić dowód z przesłuchania stron poprzez wyznaczenie terminu (tu bywa różnie z terminem: 14 czasem 30 dni) do zajęcia stanowiska na piśmie, to znaczy, że droga do rozwodu bez rozprawy jest już naprawdę prosta. Pozostaje tylko dobrze takie stanowisko przygotować – tu też radzę nie robić tego na własną rękę. Następnie takie stanowisko wysyłamy do Sądu i ze spokojem oczekujemy na wydanie wyroku przez Sąd na posiedzeniu niejawnym, czyli bez udziału Twojego i Twojego małżonka. Z chwilą uprawomocnienia się takiego wyroku rozwodowego, wasza droga do rozwodu bez rozprawy, zostaje zakończona.

Udostępnij

Powiązane artykuły